شیشه, مقالات مرتبط

استفاده از بهترین شیشه رب گوجه

روژیار

یکی از سوال های رایج اکثر خانم ها این است که آیا می توان رب گوجه فرنگی را بعد از باز کردن در کنسرو داخل قوطی نگهداری کرد یا حتما باید آن را به ظرف شیشه ای منتقل کنیم؟ فراورده های گوجه فرنگی در سراسر جهان، بسیار محبوب هستند ، گوجه فرنگی در سس ها، چاشنی ها و البته سس گوجه فرنگی، تبدیل به یک عنصر اساسی در هزاران دستور غذا شده است.

چه اتفاقی می افتد وقتی رب گوجه فرنگی را در منزل طبخ و در ظرف می ریزیم؟

گوجه فرنگی در پاستا، گوجه فرنگی های کنسرو شده و نوشیدنیهای آن، بسیار عالی هستند اگر آنها را در ظرف خودشان نگه دارید، می توانند مدت زیادی تازه بمانند اما با این حال، شما فرآورده های آنها را در فروشگاه خریداری می کنید، که حاوی مواد نگهدارنده هستند. فرآوری، کمک به آنها برای ماندگاری و طول عمر طولانی است، اما خیلی سالم نیستند به همین دلیل ،بهترین گزینه این است که خودتان در منزل رب گوجه فرنگی طبخ نمایید.

بهترین ظرف برای نگهداری رب گوجه فرنگی

چرا بهتر است رب گوجه فرنگی در بطری شیشه ای نگه داری شود؟

کنسرو کردن مواد غذایی یا فرآوری خانگی و حفظ کردن آنها، همیشه بهترین راه برای نگهداری آنها است خواه، آنها گوجه فرنگی، فلفلیا زیتون هستند، یا هرچیز دیگر دلایل زیادی برای انجام این کار وجود دارد برخی از مزایای زیاد این کار:

شیشه بهداشتی تر است.

با این همه تغییری در عطر و طعم مواد غذایی ایجاد نمیکند.

مواد غذایی در معرض اکسیژن یا گازهای دیگر وجود ندارند.

عملا، غیر ممکن است که غذا اکسید و یا خراب شود.

بعنوان آخرین نکته، غذا را برای مدت زمان طولانی تر از حد طبیعی حفظ می کند و به درجه حرارت گرم و سرد مقاوم است، بنابراین بسیاری از غذاهای مختلف را می توان به این روش آماده شده نگه داشت نگه داشتن و استفاده از موادغذایی، مانند این آسان است هیچ دلیلی وجود ندارد که میکرو ارگانیسم به مواد غذایی آسیب برساند، درحالیکه عطر و تازگی نیز حفظ می شود.

بهترین مکان و شرایط برای نگهداری رب گوجه فرنگی

در صورتی که می خواهید محتویات تمام کنسروها و کمپوت ها و نه تنها رب گوجه فرنگی را پس از باز کردن درب آن برای مدتی طولانی استفاده کنید، لازم است آن را به ظرف دیگری منتقل کنیددلیل این توصیه چیست ؟

اگر دقت کرده باشید بعد از باز کردن درب قوطی، احتمال بروز واکنش بین یکی از اجزای ترکیب ماده غذایی (به ویژه ماده ای اسیدی) با دیواره فلزی جداره داخلی قوطی بسیار بالا می رود و اگر دقت کرده باشید، دیده اید که مثلا اگر آناناس در قوطی بماند بعد از مدتی رنگ آب آن متمایل به خاکستری می شود ، پس به همین دلیل بهتر است بعد از باز کردن قوطی، آن را به ظرف دیگری(ترجیحا شیشه ای) منتقل کنید.

نکته مهم دیگر این است که زمانی که درب یک کنسرو یا کمپوت را باز می کنید، بستن محکم آن برای بار دیگر تقریبا امکان پذیر نیست؛ در حالی که منتقل کردن به ظرف دیگر این امکان را فراهم می کند و محکم بستن در ظرف جلوی ورود آلودگی به مواد غذایی را می گیرد.

از طرفی یکی از علل اصلی کپک زدن رب که هم در قوطی و هم در ظروف شیشه ای اتفاق می افتد، ورود همین آلودگی ها به داخل ماده غذایی است. پس دقت در مسایل بهداشتی به عنوان مثال استفاده از یک قاشق خشک و تمیز هنگام برداشتن رب از داخل ظرف می تواند از آلوده شدن ماده غذایی و در نتیجه کپک زدن آن پیشگیری کند.

اینها همه در مورد ظرف نگهداری رب بود ولی در مورد محل نگه داری رب گوجه فرنگی چطور ؟ گفتنی است محلی که رب را در یخچال قرار می دهیم و دمای متفاوت طبقات چندان تاثیری بر کپک زدن آن ندارد ولی معمولا بهترین جا برای نگهداری رب طبقات بالایی یخچال است.

روشی متفاوت و ساده برای درست کردن رب گوجه فرنگی

شما ممکن است باور نکنید، اما طبخ رب گوجه فرنگی در منزل بسیار ساده است ، چگونگی انجام این کار از این قرار است:

در یک ظرف بزرگ، گوجه فرنگی های درسته را چند دقیقه بجوشانید.

کاری که باید انجام دهیم، این است که ابتدا پس از جوشیدن، پوست ها که نرم شده را، راحت تر کنده می شود ، یک ترفند ساده برای پوست گیری گوجه فرنگی، این است که قبل از اینکه شما آنها را بجوشانید، یک ضربدر فرضی را در انتهای گوجه فرنگی برش دهید این، به پوست کمک می کند که کنده و اصطلاحاً گوشت آن بهتر و یکنواخت تر هم طبخ شود.

پس از دو دقیقه جوشیدن، (گوجه های رسیده زمان کمتری لازم دارند)،تا فرآیند پخت و پز را متوقف نموده، آنها را از آب خارج کرده و در یک کاسه آب بسیار سرد، قرار دهید تا پوست را با این کار بلافاصله بردارید.

یک گزینه عالی برای سرعت بخشیدن به پوست گیری ،این است که یخ به آن اضافه کنید به این ترتیب پس از خنک شدن، روند، بسیار ساده تر خواهد بود این، همچنین کمک می کند تا مطمئن شوید که رنگ و طعم خود را بسیار و بهتر حفظ می کنند شما لازم نیست دانه ها یا هر بخش از داخل را ،حذف کنید و بکنید گوجه فرنگی های خرد شده را به چهار قسمت تقسیم کرده و آنها را در یک ظرف شیشه ای که در دارد، بریزید شیشه را تا جای ممکن ، پر کنید ؛ می توانید آنها را کمی پایین تر فشار دهید، تا ببیشتر در ظرف جا شوند.

هنگامی که همه گوجه فرنگی ها را در یک ظرف ریختید، شیشه را با آب پر کنید( تقریبا تا بالای آن) ،و یک قاشق چای خوری نمک و یک قاشق چای خوری شکر اضافه کنید ، به غیر از طعم دهی، این به حفظ و نگهداری رب، کمک می کند لبه ی شیشه را پاک کنید و آن را محکم ببندید.

بهتر است، از شیشه های مخصوص طراحی شده برای نگهداری استفاده کنید، که با یک حلقه و بَست در اطراف وجود دارد، تا مواد غذایی آب دار را در آن نگه دارند. پس از بستن در ظرف، شیشه را در یک مخزن آب جوش قرار دهید، که باید به اندازه کافی بزرگ باشد، تا ظرف را کامل در خود جای دهد هنگامی که به طور کامل غوطه ور شد، آن را به مدت ۴۵ دقیقه بجوشانید.

آن را از آب خارج کنید و بگذارید،که یک شب تا صبح یا حداقل برای ۲۴ ساعت بماند بعد از ۲۴ ساعت، آن را در دمای اتاق بدون نور مستقیم خورشید نگه داری کنید شما در حال حاضر، رب گوجه فرنگی برای یک سال خود را ذخیره کرده اید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.